Diş röntgenleri bize diş çürüklerinden çok daha fazlasını gösterir.

Dişlerin sürme takibi, kemik lezyonları, diş yaralanmaları veya ortodontik tedavi planı için röntgen alınabilir. Röntgenler diş hekiminin klinik muayene sırasında göremediği durumları teşhis ve tedavi etmesi için gereklidir.

Genel olarak çocuklar yetişkinlerden daha sık röntgen çektirmeye ihtiyaç duyarlar. Çünkü çeneleri ve dişleri sürekli değişim halindedir. Ayrıca yetişkinlere göre çocukların dişleri diş çürüğüne karşı daha dirençsizdir. Yüksek çürük riski altındaki çocuklar için Amerikan Çocuk Diş Hekimliği Akademisi her 6 ay ile 1 yıl arasında röntgen kontrolünü önermektedir. Düşük çürük riskine sahip çocuklar için ise daha az sıklıkta röntgen çekilmesi gerekir.

Diş röntgeni çektirmek ne kadar güvenilirdir?

Çocuk diş hekimleri, çocukların daha az radyasyon alması konusunda özellikle dikkatlidirler. Sahip olduğumuz radyasyondan korunma ekipmanları, özel kurşun önlüklerin ve tiroid koruyucuların giyilmesi, yüksek hızlı röntgen filmlerinin kullanılması ve dijital röntgenler sayesinde diş röntgenlerinden alınan radyasyon oldukça düşüktür. Ayrıca diş problemlerinin teşhis ve tedavi edilmemesinin sonuçları ile kıyaslandığında röntgen çektirmek oldukça düşük bir risk barındırmaktadır.

Röntgenler rutin aralıklarla tekrar mı çekilecek?

Röntgenin sadece çocuğun ağız sağlığının değerlendirilmesi gerektiğinde çekilmesi önerilir. Çocuğunuzun bireysel ihtiyaçlarına göre çocuk diş hekiminiz size bir röntgen sıklığı belirler. Bu konuda Avrupa ve Amerika Çocuk Diş Hekimliği Akademileri’nin çocuğun çürük risk grubuna göre önerdiği yönergeleri takip ediyoruz.

null

Tedavilerimiz

Tedavilerimizi listelemek için tıklayınız.

null

Kliniğimiz

İş başvuru formu için tıklayınız.

null

İlk Ziyaret

Bu önemli konunun detayları için tıklayınız.

null

Online Randevu

Online randevu formu için tıklayınız.

null

Doktorunuza Sorun

Soru gönderme formu için tıklayınız.

null

Görüş/Öneri Gönder

Geri bildirim formu için tıklayınız.