Bizler için diş çekimi son çaredir. Ancak bazen gerekebilir. Şimdi nedenlerini açıklayalım.

Diş çekimi, dişin alveol kemiğindeki soketinden çıkarılması işlemdir. Birçok nedenle dişler çekilebilmektedir, ancak en sık nedenler arasında restore edilemeyen diş çürüğü, dişeti hastalığı, diş travması veya ortodontik neden gelmektedir.

Çekim sonrası kanamanın durdurulması önemlidir. En etkili yöntem ise pozitif baskı uygulamaktır. Çocuğun bir gaz tamponu 15-30 dakika süre ile ısırması bunun için yeterlidir. Çocuğunuz bunu yapmak için çok küçük ise aynı süre boyunca gaz tamponu çekim bölgesinin üzerinde tutabilirsiniz. Uzun sürel baskı uyguladıktan sonra bile çekim bölgesi birkaç saat kanamaya devam edebilir, kanama durabilir ve tekrar başlayabilir. Baskı uygulamak genellikle problemi çözmeye yeterlidir.

Çocuk, çekimden sonra uyuşukluk nedeni ile dilini veya yanağını ısırmadığı sürece sadece hafif bir rahatsızlık hisseder. Eğer ağrısı varsa aspirin yerine, çocuğunuzun kilosuna göre uygun dozda parasetamol veya ibuprofen tipi ağrı kesici verebilirsiniz. Şiddetli ağrısı varsa kliniğimizi arayarak bize danışabilirsiniz.

Çekim günü pipet kullanımından veya herhangi bir emme aksiyonundan kaçınmak gerekir. İlk iki gün küçük taneli veya gevrek gıdalar (simit, çubuk kraker, patates cipsi, vb.) tüketilmemelidir.

null

Tedavilerimiz

Tedavilerimizi listelemek için tıklayınız.

null

Kliniğimiz

İş başvuru formu için tıklayınız.

null

İlk Ziyaret

Bu önemli konunun detayları için tıklayınız.

null

Online Randevu

Online randevu formu için tıklayınız.

null

Doktorunuza Sorun

Soru gönderme formu için tıklayınız.

null

Görüş/Öneri Gönder

Geri bildirim formu için tıklayınız.