Hayat, acil diş müdahaleleri de dahil olmak üzere sürprizler ile doludur. Panik yapmayın, çocuğunuza yardım edebilmek için buradayız.

Çocuğum düşer ve kalıcı dişi ağzından fırlarsa ne yapmalıyım?

Sakinliğinizi koruyun. Dişi bulun ve çiğneme yüzeyinden tutun, köküne dokunmamaya dikkat edin. Dişi kirli bir yere düşmediyse ya da kırılmadıysa, çocuğunuzun ağzındaki boş sokete tekrar yerleştirmeyi deneyin. Yeniden yerleştirebildiyseniz, çocuğunuza temiz bir bez veya gazlı bez ısırtarak dişi yerinde tutmasını ve doğrudan kliniğimize gelmesini sağlayın.

Dişi tekrar takamazsanız (veya kirli ya da kırılmşsa), dişi bir bardak sütün içerisine koyun. Hemen çocuğunuzu kliniğimize getirin.

Diş kırığı

Hasar görmüş diş çocuğunuzun kalıcı dişi olmasa bile derhal kliniğimize başvurmalısınız. Bir diş kırığı meydana geldiğinde, bakteriler dişin sinir odasına girerek enfeksiyonuna neden olabilir. Bakterileri dışarda tutmak ve enfeksiyonu önlemek için dişteki hasarı değerlendirerek kırılan mineyi kapamak durumundayız.

Kırık diş parçasını bir bardak süt içerisine koyun ve yanınıza alın. Bazı durumlarda kırılan parçayı kliniğimizde yeniden takabiliriz.
Temiz bir bez yardımıyla kanama alanına doğrudan baskı uygulayın. Soğuk kompres ile şişliği azaltın. Çocuğunuza uygun bir doz asetaminofen veya ibuprofen tipi ağrı kesici verin.

Diş ağrısı

Çocuğunuzun ağrısını yatıştırmak için ılık tuzlu su ile ağzını çalkalatın. Ağrı kesici olarak asetaminofen veya ibuprofen verin. Diş ağrısı kesilse bile sorunu ortadan kaldırmak için en kısa sürede kliniğimizi ziyaret edin.

null

Tedavilerimiz

Tedavilerimizi listelemek için tıklayınız.

null

Kliniğimiz

İş başvuru formu için tıklayınız.

null

İlk Ziyaret

Bu önemli konunun detayları için tıklayınız.

null

Online Randevu

Online randevu formu için tıklayınız.

null

Doktorunuza Sorun

Soru gönderme formu için tıklayınız.

null

Görüş/Öneri Gönder

Geri bildirim formu için tıklayınız.